Anasayfa Ürünler E-Katalog Hakkımızda İletişim
 
 
 
 
  Hakkımızda
 
Kurumsal
2010 yılından itibaren, makine imalat sanayiinde çalışan bir firma iken yaptığımız ar-ge çalışmaları neticesinde fiberglass ile bir çok alanda olumlu çalışmalar yaptık.
 
8 yıl içerisinde edindiğimiz bilgi ve tecrübe ile fiberglass alanında yatırımlarımızı artırmaya karar verdik ve Soylusan Ltd. Şti. adı altında kurumsal kimliğimizi oluşturduk.
 
Büsan San. Sitesinde 1.000 m2 üretim alanına sahip iş yerimizde, kurumsal ve profesyonel tasarım, modelleme ve kalıplama hizmeti vermekteyiz. Ayrıca ürün alımı sonrası boyama hizmetlerini de sağlamaktayız.
 
Çalıştığımız firmaların kaporta aksamındaki işçilik maliyetleri, zaman kayıpları ve metal ürünlerdeki tasarım kısıtlılığının önüne geçerek makinelerinize katma değer sağlıyoruz.
 
Fiberglass; ürün sağlamlığı, montaj kolaylığı, görsel tasarımda şıklık gibi birçok nedenle son kullanıcıların dikkatini çekmektedir.
 
Gelecekte; metal ağırlığı, kısıtlı görselliği ve plastik dayanıksızlığı ile yerini fiberglass'a bırakacaktır.
 
Vizyonumuzu bu öngörü doğrultusunda oluşturduk ve koşulsuz müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarımıza devam etmekteyiz.
 
Fiberglass Nedİr?
 
Fiberglass camdan yapılır, pencerelere veya mutfakta bulunan bardaklara benzer. Cam erimiş hale gelene kadar ısıtılır, daha sonra ince deliklerle zorlanır, çok ince olan cam filamentler yaratılır. Bu nedenle mikronlarla daha iyi ölçülür. Daha sonra bu iplikler daha büyük malzeme parçalarına dokunabilir veya yalıtım için kullanılan daha tanıdık kabarık maddeler haline getirilebilir. 
 
 
Bu, ekstrüde ipliklerin daha uzun veya daha kısa yapılıp yapılmadığına ve fiberglasın kalitesine bağlı olacaktır. Bazı uygulamalar için, cam elyafların daha az safsızlığa sahip olması önemlidir, bu da üretim sürecinde ek adımlar gerektirir.
Fiberglas hafif, güçlü ve daha az kırılgandır. Fiberglasın en iyi özelliği, çeşitli karmaşık şekillere kalıplanma kabiliyetidir. Bu, fiberglasın neden küvetlerde, teknelerde, uçaklarda, çatılarda ve diğer uygulamalarda kullanıldığını açıklıyor.
 
 
Bu, ekstrüde ipliklerin daha uzun veya daha kısa yapılıp yapılmadığına ve fiberglasın kalitesine bağlı olacaktır. Bazı uygulamalar için, cam elyafların daha az safsızlığa sahip olması önemlidir, bu da üretim sürecinde ek adımlar gerektirir.
Fiberglas hafif, güçlü ve daha az kırılgandır. Fiberglasın en iyi özelliği, çeşitli karmaşık şekillere kalıplanma kabiliyetidir. Bu, fiberglasın neden küvetlerde, teknelerde, uçaklarda, çatılarda ve diğer uygulamalarda kullanıldığını açıklıyor.
 
Fiberglass Malzemelerin Sağladığı Avantajlar:
• Yüksek mukavemet: Kompozitler yüksek mukavemet değerleri sağlayan malzemeler arasında en etkin olanlardan birisidir.
• Hafiflik: Kompozitler birim alan ağırlığında hem takviyesiz plastiklere, hem de metallere göre daha yüksek mukavemet değerleri sunmaktadır.
• Tasarım esnekliği: Kompozitler bir tasarımcının aklına gelebilecek her türlü karmaşık, basit, geniş, küçük, yapısal, estetik, dekoratif ya da fonksiyonel amaçlı olarak tasarlanabilir.
• Boyutsal stabilite: Çeşitli mekanik, çevresel baskılar altında termoset kompozit ürünler şekillerini ve işlevselliklerini korumaktadırlar.
• Yüksek Dielektrik Direnimi: Kompozitlerin göze çarpan elektrik yalıtım özellikleri, birçok komponent’in üretimi konusunda açık bir tercih nedenidir.
• Korozyon dayanımı: Kompozitler’ in antikorrozif özelliği, diğer üretim malzemelerinden üstün olan niteliklerinden biridir.
• Kalıplama kolaylığı: Kompozit ürünler, çelik türündeki geleneksel malzemelerde karşılaşılan birçok parçanın birleştirilmesi ve sonradan monte edilmesi işlemini tek parçada kalıplama olanağı ile ortadan kaldırmaktadır.
• Yüzey uygulamaları: Kompozit ürünlerde kullanılan polyester reçine, özel pigment katkıları ile renklendirilmek suretiyle, amaca uygun kendinden renkli olarakta üretilebilir.
• Şeffaflık özelliği: Kompozitler, cam kadar ışık geçirgen olabilir. Tam şeffaf olması nedeni ile ışığı yayması sayesinde, diffüze ışığın önem kazandığı seralarda ve güneş kolektörü yapımında önemli avantaj sağlar.
• Beton yüzeylere uygulama imkanı: Beton yüzeylere, kompozitler mükemmel yapışır. Özellikle, betonun gözenekli olması nedeniyle, kompozit’i oluşturan ana malzemelerden polyester reçinenin beton gözeneklerinden sızması ve beton kütle içinde sertleşmesinden dolayı mükemmel bir yapışma sağlanır.
• Ahşap yüzeylere uygulama imkanı:Kompozitler ahşap yüzeylere yapışma özelliğine sahiptir. Ancak ahşabın kuru olması ve stiren ihtiva eden polyester reçine ile iyi bir şekilde emdirilmesi gerekir.
• Demir yüzeylere uygulama imkanı: Demir yüzeydeki pas ve yağ kalıntıları temizlendikten sonra kompozitlerle kaplanabilir. Bu sayede demir ve çelik yüzeyler, kompozitlerle kaplanarak korozyon etkilerinden korunmaktadır.
• Yanmazlık özelliği: Kompozitlerin alev dayanımı, kullanılan polyesterin özelliğine bağlıdır. Alev dayanım özelliğinin arandığı yerlerde “Alev dayanımlı” polyester kullanılmalıdır.
• Kompozitler sıcaklıktan etkilenmez:Kompozit ürünler, termoset plastikler grubundan polyester reçineler ile yapıldığı için yumuşamaz ve şekil değiştirmez. Isı dayanıklılığı kullanılan polyester reçinenin cinsine bağlıdır.
• Kompozitler içine farklı malzemeler gömülebilir: Kompozitler çine demir, ahşap, halat, tel, mukavva, poliüretan sert köpük gibi malzemeler gömülerek mekanik özellikleri farklılaştırılabilir.
• Tamir edilebilirlik özelliği: Tamir izlerinin görünmemesi için, onarım işleminin bir kalıp üzerinde yapılması, ya da onarımdan sonra zımpara veya boya yapılması gerekir.
• Kompozitler kesilip delinebilir: Kompozitler, tahta gibi kolayca kesilir, delinir, zımparalanır. Bu amaçla kullanılan aletlerin sert çelik veya elmas uçlu olması halinde daha iyi sonuç alınmaktadır.
 
 
 
KULLANIM ALANLARI
Altyapı uygulamaları, inşaat sektörü, otomotiv, endüstrisi,  havacılık, rüzgar enerjisi, boru, küvet, mutfak tezgahı, kompoze taş, düğme, modüler kabin, deniz araçları, kaporta, tüm ulaşım araçları, havuz, peyzaj, çevre düzenleme, mobilya, reklam, hayvancılık, dekorasyon, fsıvı veya katı tanklar, tıbbi cihazlar, heykel.
 
FİBERGLASS UYGULAMA TEKNİKLERİ
El yatırması: kompozit parçalar için en basit ve en yaygın kullanılan üretim yöntemidir. CTP (Camelyaf Takviyeli Plastik) üretiminde el yatırması hem kalıp yüzeyine hem elyafa reçine sürülmesi, elyafın sıkıştırılması ve hava kabarcıklarının alınması ile kürleşmeye bırakma yöntemidir.
Püskürtme: Püskürtme yöntemi, el yatırma yönteminin makineleşmiş halidir. Daha fazla ürün elde etmek için kullanılır. Bir püskürtme tabancası ile kırpılmış elyaf ve reçine karışımı kalıba püskürtülerek kalıbın şeklini alması sağlanır. Püskürtme işlemi yüzeye dik olarak yapılmalı ve böylece malzeme israfı önlenmelidir. Püskürtme sonrası reçine içindeki havayı çıkarmak ve yüzeyi düzgünleştirmek amacıyla rulolama uygulanır. 
RtmÖnceden kesilmiş veya önceden şekillendirilmiş takviye malzemelerinin, erkek ve dişi kalıp arasına yerleştirilerek kapatıldığı bir kapalı kalıplama yöntemidir. Reçine, enjeksiyon kanallarından, basınç altında kalıp içerisine pompalanır. Kalıp çevresine yerleştirilen bir conta sistemi ile sızdırmazlık sağlanmakta ayrıca, contaya yakın bir yerden hava çıkışını sağlayacak ve reçine firesini azaltacak hava vanaları yerleştirilmektedir. Kalıp yapımında kalıbın karşılaşacağı basınç dikkate alınmalıdır. RTM orta düzeyde üretim hacmine sahip bir kalıplama yöntemidir. Kalıp yüzeylerinden birine veya ikisine birden jelkot uygulanabilir. Korozyon dayanımı ve/veya dış yüzey görünümünün daha iyi olması istenen durumlarda tül veya yüzey keçesi kullanılabilir. Sandviç konstrüksiyon ara malzemeleri mekanik ekleme parçaları ve somun cıvata gibi metal parçalar kalıplama sırasında bünye içerisine gömülerek birlikte kalıplanabilir.
SmcSMC (Sheet Moulding Compound) – Pres Kalıplama Pestili
SMC, içerisinde doymamış polyester veya reçine ile birlikte güçlendirici olarak cam elyaf eklenen bir termoset bileşiktir. SMC üretiminde kullanılan hamurun(polyester karışımının) içerisine eklenen kimyasal malzemeler ile mekanik özelliklerinin değiştirilmesinin yanında üstün yanmazlık ve elektrik özelliklerinin istenilen düzeye ulaştırılabilen bir üründür. SMC’nin sıcak kalıplama presleri ile çok geniş bir kullanım alanına sahip son ürünlerin üretilmesi yaygın olarak bilinmektedir.
BmcBMC (Bulk Moulding Compound) – Sıcak Pres Kalıplama Hamuru
BMC, içerisinde doymamış polyester veya reçine ile birlikte güçlendirici olarak cam elyaf eklenen bir termoset bileşiktir. BMC üretiminde kullanılan hamurun(polyester karışımının) içerisine eklenen kimyasal malzemeler ile mekanik özelliklerinin değiştirilmesinin yanında üstün yanmazlık ve elektrik özelliklerinin istenilen düzeye ulaştırılabilen bir üründür. BMC’nin sıcak kalıplama presleri ile çok geniş bir kullanım alanına sahip son ürünlerin üretilmesi yaygın olarak bilinmektedir